Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Rod Length | 5.571in / 141.5mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 555 g |
| Bore Diameter | 89mm (+0.080in Over) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Rod Length | 5.571in / 141.5mm |
| Stroke | 95mm Standard |
| Pin | .866in x 2.500in x .157in |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Bore Diameter | 89mm (+0.080in Over) |
| Compression Ratio | 9.6:1 |
| Rod Length | 5.571in / 141.5mm |
| Stroke | 95mm Standard |
| Pin | .866in x 2.500in x .197in |
| Bearing Category | Thrust Washers |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Stud |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.026mm |
| Bearing Category | Thrust Washers |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bore Diameter | 88mm (+0.040in Over) |
| Compression Ratio | 13.1:1 |
| Rod Length | 5.571in / 141.5mm |
| Stroke | 95mm Standard |
| Pin | .866in x 2.002in x .137in |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.