Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 296/300 |
| Cam Lift | .309in/.297in (7.85mm/7.54mm) |
| Valve Type | Intake & Exhaust |
| Valve Head Diameter | Intake: 35mm STD Exhaust: 30mm STD |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Type | Intake & Exhaust |
| Valve Head Diameter | Intake: 35mm STD Exhaust: 30mm STD |
| Valve Material | Super Alloy, Stainless Steel |
| Valve Series | Competition Plus |
| Cam Gear Position | Intake & Exhaust |
| Color | Polished |
| Quantity | Pair |
| Valve Guide Type | Intake & Exhaust |
| Valve Guide Size | Standard |
| Valve Guide Material | Copper Bronze |
| Note | Does Not Fit 2006-2008 TSX K24A2. Also Does Not Fit 2006 (RSX Base & Type S, CR-V, and Element). |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 36mm +1.0mm |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Series | 5000 Series Competition |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Type | Exhaust |
| Valve Head Diameter | 31mm +1.0mm |
| Valve Material | Super Alloy, Stainless Steel |
| Valve Series | Competition Plus |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Sold as a Set of 16 |
| Quantity | Set of 16 |
| Valve Spring Type | Dual |
| Seat Pressure | 80lbs @ 40.40mm |
| Open Pressure | 215lbs @ 12.00mm |
| Coil Bind | 22.00mm |
| Max Lift | 18.30mm |
| Quantity | Set of 16 |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.