Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Rod Length | 5.547in / 140.9mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 400 g |
| Note | Requires block clearancing |
| Bore Diameter | 73mm (STD) |
| Compression Ratio | 10.3:1 |
| Rod Length | 5.547in / 140.9mm |
| Stroke | 89.5mm Standard |
| Pin | .787in x 2.250in x .180in |
| Color | Black |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Lined Unsprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Note | Use with factory OEM DMF. |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Lined Unsprung Ceramic |
| Flywheel Included | No |
| Note | Use with factory OEM DMF. |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Lined Sprung Ceramic |
| Flywheel Included | No |
| Note | Must use with single mass flywheel. |
| Color | Polished |
| Note | Converts to Shortram Intake |
| Valve Spring Type | Single |
| Seat Pressure | 58lbs @ 50.17mm In / 58lbs @ 43.18lbs Ex |
| Open Pressure | 154lbs @ 38.10mm In / 138lbs @ 33.02mm Ex |
| Coil Bind | 33.53mm In / 25.98mm Ex |
| Max Lift | 12.45mm |
| Retainer Material | Steel |
| Intercooler Style | Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 27.50in L 6.50in H 3.50in W |
| Core Thickness | 3.50in |
| Intercooler Color | Black |
| Intercooler Pipe Color | Black |
| Hose Color | Black |
| Intercooler Style | Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 27.50in L 6.50in H 3.50in W |
| Core Thickness | 3.50in |
| Intercooler Color | Black |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Intercooler Pipe Color | Black |
| Note | This an oversize item that will require freight shipping. |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.