Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Material | Polyurethane |
| Durometer | 70A |
| Color | Black |
| Color | Gray |
| Position | Front Upper |
| Fitment | Doesn't fit Type R |
| Position | Rear Lower |
| Front Spring Rate | 6kg/mm 336lb/in |
| Rear Spring Rate | 5kg/mm 280lb/in |
| Camber Adjustment | Front Standard |
| Independent Height Adjustment | Yes |
| Damping | Single Adjustable |
| Note | Spring Rate Specs Are Subject to Change. |
| Front Spring Rate | 5kg/mm 280lb/in |
| Rear Spring Rate | 5kg/mm 280lb/in |
| Front Lowering Amount | 1 to 1.8 |
| Rear Lowering Amount | 1 to 1.8 |
| Coilover Remote Reservoir | No |
| Independent Height Adjustment | No |
| Damping | Single Adjustable |
| Sway Bar Diameter | Front 27mm Rear 22mm |
| Sway Bar Type | 2 way adjustable |
| Sway Bar Position | Front and Rear |
| Sway Bar Diameter | Front 27mm Rear 22mm |
| Sway Bar Type | 2 way adjustable |
| Sway Bar Position | Front and Rear |
| Front Spring Rate | 4.5kg/mm / 253lb/in |
| Rear Spring Rate | 5.1kg/mm / 286lb/in |
| Drop Lowering (Front/Rear) | 20mm/20mm |
| Position | Front Lower |
| Drop Lowering (Front/Rear) | 1 inch / 1 inch |
| Front Spring Rate | 5kg/mm 280lb/in |
| Rear Spring Rate | 5kg/mm 280lb/in |
| Front Lowering Amount | 1 to 1.8 |
| Rear Lowering Amount | 1 to 1.8 |
| Coilover Remote Reservoir | No |
| Independent Height Adjustment | No |
| Damping | Non-Adjustable |
| Position | Rear Upper |
| Color | Gold |
| Position | Rear |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.