Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Rod Length | 5.313in / 135mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 540 g |
| Head Gasket Bore Diameter | 84.5mm (+0.020in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.079in / 2.0mm |
| Head Gasket Material | Composite with Stainless O-Ring |
| Head Gasket Bore Diameter | 86mm (+0.080in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.079in / 2.0mm |
| Head Gasket Material | Composite with Stainless O-Ring |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.026mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.030in / 0.75mm |
| Injector CC | 650cc |
| Impedance | High |
| Injector Harness | Plug and Play |
| Fuel Injector Height | 60mm |
| Est. Ethanol Rating | 429 HP |
| Est. Gasoline Rating | 663 HP |
| Position | Rear |
| Position | Front Pair |
| Bore Diameter | 84.5mm (+0.020in Over) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Rod Length | 5.315in / 135mm |
| Stroke | 75mm Standard |
| Pin | .866in x 2.362in x .225in |
| Position | Front |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.