Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Complete Set |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | Set of 12 |
| Bore Diameter | 84mm (STD) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Rod Length | 5.683in / 144.35mm |
| Stroke | 89.6mm Standard |
| Pin | .866in x 2.250in x .210in |
| Quantity | 24 |
| Color | Blue |
| Note | Heat Shield is included |
| Valve Stem Seal Type | Intake |
| Quantity | Set of 12 |
| Valve Type | Recirculating & Atmospheric |
| Color | Black |
| Inlet Flange | OEM |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Unsprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Color | Black |
| Position | Left Driver Side |
| Position | Front Pair |
| Position | Rear Pair |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.