Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Rod Length | 5.933in / 150.7mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 8740 |
| Gram Weight | 615 g |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Supercharger Finish | Textured Black |
| Flash Tool | Whipple CARB Calibration, Tomahawk V2 Flash Tool, and Credits |
| Note | Includes Intercooler, 132mm Throttle Body, GT500 Bosch Fuel Injectors, Fuel Rails |
| Carb | CARB compliant for 50-state emissions legality (EO D-231-130) |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Strength | 190ksi Tensile Strength |
| Fastener Type | Stud |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Street |
| A/C | Yes |
| SFI Rating | SFI 18.1 |
| Weight | 13.0lbs |
| Outer Diameter | 6.78in |
| Shell Material | Aluminum |
| HUB Material | Steel |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Fastener Type | Stud |
| Note | 12mm for 2011-2012 and 2018+ |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Fastener Type | Stud |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Note | Narrow |
| Torque Rating | 60 ft./lbs. |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Quantity | Set of 4 Rod Bolts for Two Connecting Rods |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.