Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Rod Length | 5.933in / 150.7mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 8740 |
| Gram Weight | 615 g |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Strength | 190ksi Tensile Strength |
| Fastener Type | Stud |
| Finish | Black Oxide |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Fastener Type | Stud |
| Note | 12mm for 2011-2012 and 2018+ |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Fastener Type | Stud |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Note | Narrow |
| Torque Rating | 60 ft./lbs. |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Quantity | Set of 4 Rod Bolts for Two Connecting Rods |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Head Gasket Bore Diameter | 94.5mm (+0.060in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.040in / 1.0mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Note | For LHS Left Side Only |
| Fastener Material | AMS 6304 |
| Fastener Strength | 220ksi Tensile Strength |
| Fastener Type | Stud |
| Finish | Black Oxide |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.