Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Bearing Category | Thrust Washers |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Stud |
| Bearing Category | Thrust Washers |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Bolt |
| Bore Diameter | 79.5mm (+0.060in Over) |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Rod Length | 5.233in / 133mm |
| Stroke | 83.5mm Standard |
| Pin | .787in x 2.500in x .157in |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.025mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.020in / 0.5mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.