Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 272/272 |
| Cam Lift | .394in/.354in (10.00mm/9.00mm) |
| Note | KVS12 valve spring kit is recommended |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 280/272 |
| Cam Lift | .402in/.394in (10.20mm/10.00mm) |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 250/256 |
| Cam Lift | .343in/.335in (8.70mm/8.50mm) |
| Note | KVS12 valve spring kit is recommended |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 256/250 |
| Cam Lift | .339in/.339in (8.60mm/8.60mm) |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 264/256 |
| Cam Lift | .354in/.354in (9.00mm/9.00mm) |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 280/280 |
| Cam Lift | .402in/.402in (10.20mm/10.20mm) |
| Note | KVS12 valve spring kit is recommended |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 272/264 |
| Cam Lift | .394in/.354in (10.00mm/9.00mm) |
| Cam Type | Intake & Exhaust |
| Cam Duration | 264/264 |
| Cam Lift | .352in/.352in (8.95mm/8.95mm) |
| Note | KVS12 valve spring kit is recommended |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.