Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Torque Rating | 405 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Note | Can be used on 90-93 1.6L Miata if used with a 1.8L 94-05 flywheel (flywheel not included) |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Torque Rating | 315 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Note | Can be used on 90-93 1.6L Miata if used with a 1.8L 94-05 flywheel (flywheel not included) |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Lined Sprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Note | Clutchmasters Mazda Miata MX-5 1994-2005 1.8L Heavy duty pressure plate. Sprung hub Fiber Friction lined disc. |
| Chassis | Miata NB 01-05 |
| Engine | BP 1.8L |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Durometer | 75A |
| Chassis | Miata NA 94-97 |
| Engine | BP 1.8L |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Durometer | 60A |
| Weight | 13 lbs |
| Flywheel Material | Steel |
| Note | Â 1.8LÂ |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Torque Rating | 245 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Note | Can be used on 90-93 1.6L Miata if used with a 1.8L 94-05 flywheel (flywheel not included) |
| Clutch Plates | Single |
| Disc Type | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Disc Diameter | 8.500in / 215.9mm |
| Flywheel Included | No |
| Torque Rating | 225 ft/lbs |
| Note | 6 Puck Sprung Disc |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.