Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Valve Stem Seal Type | Intake |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Type | Intake & Exhaust |
| Valve Head Diameter | Intake: 34mm +1mm Exhaust: 29mm +1mm |
| Valve Length | Intake: 102.6mm +0.6mm Exhaust:102.6mm +0.6mm |
| Valve Finish | Intake: Black Nitrided |
| Valve Material | Intake: Stainless Steel Exhaust: Inconel |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 34mm +1.0mm |
| Valve Finish | Black Nitrided |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Quantity | Set of 8 |
| Head Gasket Bore Diameter | 83mm (STD) |
| Head Gasket Thickness | 0.040in / 1.0mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Complete Set of 16 |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Type | Exhaust |
| Valve Head Diameter | 29mm +1.0mm |
| Valve Material | Inconel |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Complete Set |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 33mm STD |
| Valve Finish | Polished |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 34mm +1.0mm |
| Valve Finish | Polished |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Spring Type | Dual |
| Seat Pressure | 75lbs @ 33.60mm |
| Open Pressure | 170lbs @ 10.00mm |
| Coil Bind | 20.00mm |
| Max Lift | 12.90mm |
| Retainer Material | Titanium |
| Head Gasket Bore Diameter | 84mm (+0.040in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.040in / 1.00mm |
| Head Gasket Material | MLS |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.