Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Stroke | 88mm De-Stroked |
| Crank Material | 4340 Forged Steel |
| Rod Journal | 1.771in / 45mm |
| Product Weight | 37 lbs |
| Rod Length | 5.900in / 150mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 575 g |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.020in / 0.5mm |
| Stroke | 100mm Standard |
| Crank Material | 4340 Forged Steel |
| Rod Journal | 1.771in / 45mm |
| Product Weight | 37 lbs |
| Stroke | 88mm De-Stroked |
| Crank Material | Forged Steel |
| Product Weight | 33.5 lbs |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Note | Coated |
| Bore Diameter | 87mm (+0.020in Over) |
| Compression Ratio | 9.9:1 |
| Rod Length | 5.900in / 150mm |
| Stroke | 100mm Standard |
| Pin | .866in x 2.500in x .197in |
| Rod Length | 5.900in / 150mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | ARP 2000 |
| Gram Weight | 576 g |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.025mm |
| Rod Length | 5.900in / 150mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 580 g |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.