Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.020in / 0.5mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.030in / 0.75mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Thrust Washers |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.030in / 0.75mm |
| Bore Diameter | 89mm (STD) |
| Compression Ratio | 8.4:1 |
| Rod Length | 5.630in / 143mm |
| Stroke | 100mm Standard |
| Pin | .787in x 2.500in x .157in |
| Sleeve Type | MID |
| Bore | 3.49 |
| Application | 89mm to 90mm MAX |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.020in / 0.5mm |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.