Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Drive | 1/2-Inch Drive |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | For Rotating crankshaft during engine assembly without a crank damper pulley. |
| Color | Black Anodized |
| Material | Billet 6061 Aluminium |
| Note | For smooth and Damage-Free Oil Pump and Seal Installation. |
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Stud |
| Color | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Note | Bolts to the rear of the engine block and locks into the flywheel ring gear, providing solid crankshaft immobilisation during torque-heavy tasks like crank bolt removal, clutch installation, or flywheel torqueing. |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | Reversible head design for use with 22mm and 30mm freeze plugs. |
| Drive | 1/2-Inch Drive |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | Includes 1inch threaded boss and locking nut to securely mount a degree wheel. |
| Color | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Note | Bolts in place of the starter motor to lock the flywheel ring gear. |
| Type | Street & Race |
| A/C and P/S | Yes |
| SFI Rating | SFI 18.1 |
| Weight | 10.5lbs |
| Outer Diameter | 6.125in |
| Material | Aluminum Pulley / Steel Damper |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.