Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Weight | 12 lbs |
| Flywheel Material | Steel |
| Note | Push Type |
| Clutch Disc Type | Sprung |
| Number Of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc Material | Ceramic |
| Flywheel Included | Yes |
| Clutch Disc Face | 6 Puck |
| Flywheel Material | Steel |
| Throw Out Bearing Type | Push |
| Torque Rating | 550 ft/lbs |
| Transmission | FS5R30A 5spd Manual / RS5R30A 5spd Manual |
| Clutch Disc Type | Sprung |
| Number Of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc Material | Ceramic |
| Flywheel Included | Yes |
| Clutch Disc Face | 6 Puck |
| Flywheel Material | Steel |
| Throw Out Bearing Type | Push |
| Torque Rating | 550 ft/lbs |
| Transmission | FS5R30A 5spd Manual / RS5R30A 5spd Manual |
| Clutch Plates | Single |
| Disc Type | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Disc Diameter | 9.500in / 241.3mm |
| Flywheel Included | No |
| Torque Rating | 550 ft/lbs |
| Note | Push Style Clutch. Fits GTR From 8/89 Thru 2/93 Production Date. 300ZX 3.0L Non-Turbo (From 2/89)Â |
| Differential Position | Rear |
| Differential Ratio | 1.5 Way |
| Differential Type | Clutch Type |
| Clutch Disc Type | Sprung |
| Number Of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc Material | Ceramic |
| Flywheel Included | Yes |
| Clutch Disc Face | Full Face/Segmented |
| Flywheel Material | Steel |
| Throw Out Bearing Type | Push |
| Torque Rating | 500 ft/lbs |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Lined Sprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Note | 300ZX 1990-1996 3.0L Non-Turbo (From 2-89) Heavy duty pressure plate. Sprung hub Fiber Friction lined disc. |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Torque Rating | 525 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Torque Rating | 630 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Kevlar |
| Flywheel Included | No |
| Note | 300ZX 1990-1996 3.0L Non-Turbo (From 2-89) Heavy duty pressure plate. Sprung hub segmented Kevlar disc. |
| Differential Position | Rear |
| Differential Ratio | 2 Way |
| Differential Type | Clutch Type |
| Clutch Plates | Single |
| Disc Type | Full Face/Segmented Sprung Brass Plus |
| Disc Diameter | 9.500in / 241.3mm |
| Flywheel Included | No |
| Torque Rating | 450 ft/lbs |
| Note | Push Style Clutch. Fits GTR From 8/89 Thru 2/93 Production Date. 300ZX 3.0L Non-Turbo (From 2/89)Â |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.