Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Quantity | Set of 24 |
| Bore Diameter | 86.5mm (+0.020in Over) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Rod Length | 4.783in / 121.5mm |
| Stroke | 71.7mm Standard |
| Pin | 9310 Steel .827in x 2.250in x .250in |
| Drive | 1/2-Inch Drive |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | For Rotating crankshaft during engine assembly without a crank damper pulley. |
| Color | Black Anodized |
| Material | Billet 6061 Aluminium |
| Note | For smooth and Damage-Free Oil Pump and Seal Installation. |
| Head Gasket Bore Diameter | 87mm (+0.040in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.051in / 1.3mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Valve Stem Seal Type | Intake |
| Quantity | Set of 12 |
| Bore Diameter | 87mm (+0.040in Over) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Rod Length | 4.783in / 121.5mm |
| Stroke | 71.7mm Standard |
| Pin | 9310 Steel .827in x 2.250in x .250in |
| Rod Length | 4.783in / 121.5mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 495 g |
| Head Gasket Bore Diameter | 87mm (+0.040in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.047in / 1.2mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Head Gasket Bore Diameter | 86mm (STD) |
| Head Gasket Thickness | 0.051in / 1.3mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | Set of 12 |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.