Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Rod Length | 5.365in / 136.3mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | ARP CA625+ |
| Gram Weight | 580 g |
| Color | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Note | Bolts to the bellhousing face and engages the flywheel ring gear for rock-solid crankshaft immobilisation during high-torque jobs like crank bolt removal, clutch fitting, or flywheel installation. Crafted from zinc-plated steel |
| Drive | 1/2-Inch Drive |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | For Rotating crankshaft during engine assembly without a crank damper pulley. |
| Rod Length | 5.365in / 136.3mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | ARP 2000 |
| Gram Weight | 579 g |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Rod Length | 5.365in / 136.3mm |
| Rod Material & Type | Billet Aluminum I-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP L19 |
| Gram Weight | 406 g |
| Color | Zinc Plated |
| Material | Steel |
| Note | Locks crankshaft at the rear when mounted on an engine stand. |
| Rod Length | 5.365in / 136.3mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 512 g |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.025mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Drive | 1/2-Inch Drive |
| Color | Black Oxide |
| Material | 4140 Steel |
| Note | Includes 1inch threaded boss and locking nut to securely mount a degree wheel. |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.