Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Stud |
| Rod Length | 5.677in / 144.2mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 555 g |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.030in / 0.75mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bore Diameter | 96mm (+0.020in Over) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Rod Length | 5.677in / 144.2mm |
| Stroke | 81.4mm Standard |
| Pin | 9310 Steel .866in x 2.500in x .210in |
| Rod Length | 5.677in / 144.2mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | ARP 2000 |
| Gram Weight | 540 g |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Stroke | 86.4mm Stroker |
| Crank Material | 4340 Billet Steel |
| Rod Journal | 2.046in / 51.97mm |
| Product Weight | 45 lbs |
| Rod Length | 5.677in / 144.2mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP L19 |
| Gram Weight | 534 g |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.