Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Material | 6061-T6 Billet Aluminum |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 14.00in H 4.50in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.50in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | Only for 2009-2011 Nissan GTR |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Intercooler Piping Color | Wrinkle Black |
| Intercooler Pipe Diameter | 3in |
| Material | Billet Aluminum |
| Valve Type | Recirculating & Atmospheric |
| Spring Pressure | Adjustable |
| Color | Black/Silver |
| Inlet Flange | OEM |
| Outlet Flange | OEM |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 9.00in H 4.00in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.00in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | For use with Stock IC Piping |
| Material | 6061-T6 Billet Aluminum |
| Valve Type | Recirculating |
| Color | Silver |
| Inlet Flange | OEM |
| Outlet Flange | OEM |
| Wastegate Spring Pressure | 24 PSI |
| Color | Black |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 9.00in H 4.00in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.00in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | For use with AMS Intercooler Piping |
| Valve Type | Recirculating |
| Color | Silver |
| Inlet Flange | OEM |
| Outlet Flange | OEM |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 14" H x 22" L x 4.5" W |
| Intercooler Core Thickness | 4.5" |
| Intercooler Color | Raw Aluminum |
| Flow Direction | Vertical |
| HP Rating | 1500 HP |
| Fitment | R35 GT-R VR38DETT |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.