Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 14.00in H 4.50in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.50in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | Only for 2009-2011 Nissan GTR |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Intercooler Piping Color | Wrinkle Black |
| Intercooler Pipe Diameter | 3in |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 9.00in H 4.00in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.00in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | For use with Stock IC Piping |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 22.00in L 9.00in H 4.00in W |
| Intercooler Inlet/Outlet | 3.00in/3.00in |
| Intercooler Core Thickness | 4.00in |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Note | For use with AMS Intercooler Piping |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 14" H x 22" L x 4.5" W |
| Intercooler Core Thickness | 4.5" |
| Intercooler Color | Raw Aluminum |
| Flow Direction | Vertical |
| HP Rating | 1500 HP |
| Fitment | R35 GT-R VR38DETT |
| Intercooler Style | Front Mount Air to Air Tube and Fin |
| Intercooler Core | 15.35in L 10.63in H 3.94in W |
| Intercooler Core Thickness | 3.94in |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core | 14" H x 22" L x 5.5" W |
| Intercooler Core Thickness | 5.5" |
| Intercooler Color | Raw Aluminum |
| Flow Direction | Vertical |
| HP Rating | 2000+ HP |
| Fitment | R35 GT-R VR38DETT |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Intercooler Piping Color | Wrinkle Black |
| Intercooler Pipe Diameter | 3in |
| Intercooler Style | Vertical Front Mount Air to Air Bar and Plate |
| Intercooler Core Thickness | 6" |
| Intercooler Hose Color | Black |
| Inlet/Outlet Size | 3" |
| Note | Includes durable 5-ply silicone couplers & shrouds and bridge plates channel air into the intercooler |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.