Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Fastener Material | 8740 Chrome Moly |
| Fastener Type | Stud |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Note | (Flange STD 25.90/25.85mm |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Note | Flange 25.94/25.89mm |
| Bore Diameter | 86.75mm (+0.030in Over) |
| Compression Ratio | 8.8:1 |
| Rod Length | 5.634in / 143.1mm |
| Stroke | 86mm Standard |
| Pin | .827in x 2.500in x .157in |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Bore Diameter | 87mm (+0.040in Over) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Rod Length | 5.634in / 143.1mm |
| Stroke | 86mm Standard |
| Pin | 9310 Steel .827in x 2.250in x .210in |
| Bore Diameter | 87mm (+0.040in Over) |
| Compression Ratio | 8.5:1 |
| Rod Length | 5.634in / 143.1mm |
| Stroke | 86mm Standard |
| Pin | .827in x 2.250in x .150in |
| Rod Length | 5.634in / 143.1mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP2000 |
| Gram Weight | 524 g |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Bearing Category | Main Bearings |
| Bearing Type | Non-Race Bearing |
| Bearing Size | 0.010in / 0.25mm |
| Note | Flange oversize 26.10/26.05mm |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | 0.001in / 0.026mm |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.