Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bore Diameter | 99.55mm (+0.002in Over) |
| Compression Ratio | 8.0:1 |
| Rod Length | 5.137in / 130.5mm |
| Stroke | 79mm Standard |
| Pin | .905in x 2.500in x .180in |
| Bore Diameter | 99.75mm (+0.010in Over) |
| Compression Ratio | 8.7:1 |
| Rod Length | 5.216in / 132.5mm Long Rod |
| Stroke | 79mm Standard |
| Pin | .905in x 2.500in x .180in |
| Bore Diameter | 99.75mm (+0.010in Over) |
| Compression Ratio | 9.4:1 |
| Rod Length | 5.216in / 132.5mm Long Rod |
| Stroke | 79mm Standard |
| Pin | .905in x 2.500in x .180in |
| Valve Spring Type | Beehive |
| Seat Pressure | 100lbs @ 35.50mm |
| Open Pressure | 190lbs @ 24.50mm |
| Coil Bind | 23.00mm |
| Max Lift | 12.00mm |
| Retainer Material | Titanium |
| Valve Spring Type | Single |
| Seat Pressure | 80lbs @ 36.07mm |
| Open Pressure | 178lbs @ 25.40mm |
| Coil Bind | 21.59mm |
| Max Lift | 12.19mm |
| Retainer Material | Steel |
| Injector CC | 1000cc |
| Impedance | High |
| Injector Harness | Pigtails |
| Injector Inlet Size | 11mm |
| Fuel Injector Height | 48mm |
| Est. Ethanol Rating | 440 HP |
| Est. Gasoline Rating | 680 HP |
| Rod Length | 5.137in / 130.5mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8 ARP 2000 |
| Gram Weight | 530 g |
| Head Gasket Bore Diameter | 101mm (+0.060in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.040in / 1.0mm |
| Head Gasket Material | MLX |
| Head Gasket Bore Diameter | 100mm (+0.020in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.051in / 1.3mm |
| Head Gasket Material | MLS |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 35mm STD |
| Valve Finish | Polished |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Note | Coated |
| Valve Guide Type | Intake & Exhaust |
| Valve Guide Size | (+0.03mm/.001in) Oversized |
| Valve Guide Material | Manganese Bronze |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.