Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Valve Type | Intake & Exhaust |
| Valve Head Diameter | Intake: 35mm STD Exhaust: 30mm STD |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Spring Type | Dual |
| Seat Pressure | 50lbs @ 35.56mm |
| Open Pressure | 205 lbs @ 22.86mm |
| Coil Bind | 22.35mm |
| Retainer Material | Titanium |
| Valve Type | Intake |
| Valve Head Diameter | 35mm STD |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Valve Series | 6000 Series Competition |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Sold as a Set of 16 |
| Quantity | Set of 32, for 16 Valves |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | Set of 8 |
| Valve Guide Type | Intake |
| Valve Guide Size | Standard |
| Valve Guide Material | Copper Bronze |
| Quantity | Set of 8 |
| Style | Stamped |
| Quantity | Set of 32, for 16 Valves |
| Valve Type | Intake & Exhaust |
| Valve Head Diameter | Intake: 35mm STD Exhaust: 30mm STD |
| Valve Material | Stainless Steel |
| Retainer Material | Chrome Moly Steel |
| Quantity | Set of 16 |
| Head Gasket Bore Diameter | 88mm (+0.040in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.030in / 0.76mm |
| Head Gasket Material | MLS |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.