Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Drive | FWD |
| Gears | 1st-5th |
| Gear Ratios | 3.1 / 2.067 / 1.421 / 1.048 / 0.870 |
| Final Drive | 4.1 |
| Engagement | Straight Cut Dog |
| Terminal Speed | 182mph @ 9,000rpm w/ 24.5in Tire 202mph @ 10,000rpm w/ 24.5in Tire |
| Note | This an oversize item that will require freight shipping. |
| Number of Clutch Plates | Triple |
| Clutch Disc | Segmented Unsprung Ceramic |
| Flywheel Material | Steel |
| Note | For 6 and 5 speed manual. Custom Triple Disc. 7.25 in. (Race). Steel flywheel included. |
| Fastener Finish | Black Oxide |
| UHL | .779in |
| Note | Bolts are Shorter than ARP 208-2802 to Prevent Bottoming Out. |
| Note | 12-15 Civic Si (Requires switching clevis) |
| Drive | AWD |
| Gears | 1st-5th |
| Gear Ratios | 3.1 / 2.067 / 1.421 / 1.048 / 0.870 |
| Final Drive | 4.1 |
| Engagement | Straight Cut Dog |
| Note | Does not include transfer case. |
| Terminal Speed | 182mph @ 9,000rpm w/ 24.5in Tire 202mph @ 10,000rpm w/ 24.5in Tire |
| Chassis | TSX 04-08 CL9 / Accord 03-07 |
| Engine | K24A2 K24A4 K24A8 |
| Transmission | 04-08 TSX ASU5 6spd, 03-07 Accord APG6 5spd |
| Number of Clutch Plates | Twin |
| Clutch Disc | Segmented Unsprung Ceramic, Unsprung Organic/Fiber |
| Flywheel Material | Steel |
| Note | For 6 and 5 speed manual. Twin Disc. 7.25 in. (Race/Street). Steel flywheel included. |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.