Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Valve Stem Seal Type | Intake & Exhaust |
| Quantity | Complete Set |
| Bore Diameter | 84mm (STD) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Rod Length | 5.709in / 145mm |
| Stroke | 89.6mm Standard |
| Pin | .866in x 1.890in x .197in |
| Fastener Material | ARP2000 |
| Fastener Type | Stud |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | Set of 12 |
| Bore Diameter | 84mm (STD) |
| Compression Ratio | 10.2:1 |
| Rod Length | 5.683in / 144.35mm |
| Stroke | 89.6mm Standard |
| Pin | .866in x 2.250in x .210in |
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race |
| Bearing Size | STD (Standard) |
| Rod Length | 5.709in / 145mm |
| Rod Material & Type | Forged Steel H-Beam |
| Rod Bolt | 3/8" ARP 2000 |
| Gram Weight | 570 g |
| Quantity | 24 |
| Head Gasket Bore Diameter | 84.5mm (+0.020in Over) |
| Head Gasket Thickness | 0.079in / 2.0mm |
| Head Gasket Material | Composite with Stainless O-Ring |
| Valve Stem Seal Type | Exhaust |
| Quantity | 12 |
| Valve Stem Seal Type | Intake |
| Quantity | 12 |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.