Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Bearing Category | Connecting Rod Bearings |
| Bearing Type | Race Bearing |
| Bearing Size | HX (Extra Oil Clearance) |
| Bore Diameter | 87mm (+0.080in Over) |
| Compression Ratio | 9.0:1 |
| Rod Length | 5.900in / 150mm |
| Stroke | 88mm Standard |
| Pin | .866in x 2.500in x .197in |
| Position | Front |
| Cam Gear Position | Intake or Exhaust |
| Color | Black |
| Quantity | Individual |
| Note | Black Bolts |
| Valve Guide Type | Intake & Exhaust |
| Valve Guide Size | Standard |
| Valve Guide Material | Copper Bronze |
| Injector CC | 1728cc |
| Impedance | High |
| Injector Harness | Plug and Pins |
| Injector Inlet Size | 11mm |
| Fuel Injector Height | 60mm |
| Est. Ethanol Rating | 759 HP |
| Est. Gasoline Rating | 1173 HP |
| Sale note | Sale price is valid for the quantity in stock. |
| Valve Spring Type | Beehive |
| Seat Pressure | 100lbs @ 39.09mm In 107lbs @ 38.58mm Ex |
| Open Pressure | 250lbs @ 27.38mm In 256lbs @ 26.87mm Ex |
| Coil Bind | 24.08mm |
| Max Lift | 12.07mm |
| Quantitiy | Sold Individually |
| Note | Single Replacement HP Beehive Valve Spring for GSC5041 |
| Cam Gear Position | Intake or Exhaust |
| Quantity | Individual |
| Color | Black |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.