Not sure about a purchase?
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Note | 2WD |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Flywheel Included | No |
| Clutch Plates | Single |
| Disc Type | 6 Puck Sprung Ceramic |
| Disc Diameter | 8.375in / 212.73mm |
| Flywheel Included | No |
| Torque Rating | 325 ft/lbs |
| Number of Clutch Plates | Single |
| Clutch Disc | Full Face/Segmented Sprung Organic/Fiber |
| Torque Rating | 182 ft/lbs |
| Flywheel Included | No |
| Note | 93-95 Civic Del Sol D15B7, B16Z6 and 96-97 Civic Del Sol S/Si D16Y7/8 requires HF501 Flywheel. |
| Chassis | Civic 96-00 EK |
| Engine | B18B B18C |
| Transmission | 97-01 CR-V AWD Manual |
| Material | Aluminum / Steel |
| Color | Clear & Black |
| Durometer | 62A |
| Note | 3-Bolt Left Mount |
| Chassis | EG Civic / DC Integra |
| Engine | K20/K24 |
| Transmission | 02-06 RSX / 02-11 Civic Si Manual |
| Durometer | 62A |
| Note | All K24A swaps except K24A1 will require block bracket 11910-PPA-000 or UKBB. K24Z swap require UKBB block bracket. |
Contact us at any of our channels and get inmediate help before making decisions.